kiepe
05 اسفند 1401 - 01:03

اروپا در سالگرد جنگ اوکراین: فشار بر روسیه را ادامه می دهیم

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرد که به حمایت نظامی و مالی اوکراین ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که این اتحادیه با ارائه کمک‌های نظامی، مالی و سیاسی و با اعمال فشار تحریم‌ها بر روسیه به کمک به اوکراین ادامه خواهد داد.

در این بیانیه که بروکسل در آستانه سالگرد عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین منتشر کرد، آمده است: «اتحادیه اروپا به حمایت از اوکراین در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، بشردوستانه، مالی و نظامی، از جمله از طریق تدارکات هماهنگ شده سریع از صنایع اروپایی ادامه خواهد داد.»

در بیانیه مشترک همچنین افزوده شده است: «ما فشار جمعی بر روسیه را برای پایان دادن به جنگ تجاوزکارانه خود بیشتر خواهیم کرد. برای این منظور، بسته تحریمی دهم را اتخاذ خواهیم کرد و اقداماتی را علیه کسانی که تلاش می‌کنند اقدامات اتحادیه اروپا را دور بزنند، برمی داریم.»

این سند همچنین حمایت از طرح صلح موسوم به پیش نویس ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین را اعلام می‌کند.

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه مشترک گفتند: «ما به همراه شرکای بین‌المللی‌مان مطمئن خواهیم شد که اوکراین پیروز می‌شود، قوانین بین‌المللی رعایت می‌شود، صلح و تمامیت ارضی اوکراین در داخل مرزهای بین‌المللی به رسمیت شناخته‌شده آن بازگردانده می‌شود، اوکراین بازسازی می‌شود، و عدالت اجرا می‌شود. تا آن روز، ما آرام نخواهیم نشست.»

بیانیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حالی منتشر شده که وزیر دارایی اوکراین بودجه لازم برای بازسازی این کشور را اعلام کرد. «سرگئی مارچنکو» وزیر دارایی اوکراین روز چهارشنبه گفت که کیف به ۱۰ میلیارد دلار دیگر برای تأمین نیازهای بودجه خود در سال ۲۰۲۳ نیاز دارد.

بنا به اعلام این مقام دولت اوکراین، بخشی از این بودجه برای شروع بازسازی اقتصاد این کشور مورد نیاز است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1053393